تغییرات قیمت بیت‌کوین در چرخه 4 ساله

 

بر اساس نظر کارشناسان و بررسی بسیاری از نمودارها از زمان ظهور بیت‌کوین ، نوسانات قیمت و رویدادهایی مثل هاوینگ نشان داده‌اند که الگوی خاصی برای چنین تغییراتی وجود دارد.

با وجود اینکه پیش‌بینی در زمینه نوسان قیمت بیت‌کوین وجود دارد اما کارشناسان مختلف با توجه به اتفاقاتی که در هر روزه در دنیا می‌افتد نظرات متفاوتی در مورد آن دارند و بعضی از آنها پیش‌بینی در این زمینه را کار درستی نمی‌دانند. اما هرچه زمان بیشتری از عمر ارزهای دیجیتال می‌گذرد میتوان به این نتیجه رسید که سیر حرکتی این نوسانات قیمت را میتوان با بررسی دقیق بر روی آن پیش‌بینی کرد.


چرخش قیمت بیت کوین به چه صورت انجام می‌شود؟

 

چرخش قیمت بیت‌کوین

 

با توجه به اتفاقات پیشین تا به امروز، داشتن بیت‌کوین در یک بازار گاوی به نوعی یک تصمیم خارق العاده برای سرمایه گذاران به حساب می‌آید. بنابراین بیایید نگاهی به پیشینه زمینه‌های قیمتی بیندازیم که باعث شده‌اند تا بیت کوین به نقطه اوج جدیدی در بازارهای گاوی برسد. ما عملکرد قیمتی بیت کوین را به ۲ طریق تحلیل می‌کنیم:

  •     با بررسی کردن نمودار قیمت ۱۲ ماه اخیر این ارز دیجیتال
  •     از طریق نگاهی اجمالی به زمینه‌های مختلف قیمت پس از رویداد هاوینگ

چرخه چهار ساله بیت کوین

کندل استیک‌های دوازده ماهه نمودار قیمت بیت‌کوین روندی تکراری را به نمایش می‌گذارند. هر یک از کندل‌های دوازده ماهه یکی از مراحل خاص از چرخه بازار این ارز را نشان می‌دهند. در این بخش به تفکیک هر یک از این مراحل می‌پردازیم:

۱.نقاط اوج

این کندل، ماهیت صعودی که موجب رسیدن بیت‌کوین به یک نقطه اوج جدید در تمام دوران می‌شود را نشان می‌دهد. در این مرحله از بازار، سرمایه گذاران بسیار خوش حال هستند و در عین حال به شدت ترس از دست دادن دارایی‌های خود را نیز تجربه می‌کنند. همین احساسات شدید و کنترل نشده باعث می‌شوند تا سرمایه گذاران در زمان بالا بودن قیمت‌ها خرید کنند. این امر موجب طولانی‌تر شدن زمان روند گاوی بازار شده و قیمت‌ها را به نقاط اوج نمایی جدید می‌رساند. این مرحله به مرحله صعود نیز معروف است و در طی آن بیت‌کوین به اوج جدیدی از قیمت خود نسبت به تمام دوران می‌رسد.

۲.اصلاحات

به دنبال خوش حالی منجر شده از کندل دوازده ماهه که از آن صحبت کردیم، این مرحله به اصلاح کردن دیدگاه بیش از اندازه مثبت نگرانه و گرایشات بیش از حد موجود در بازار می‌پردازد. در همین زمان است که به دلیل فشارهای ناگهانی حاصل از فروش، قیمت بیت‌کوین به صورت قابل توجهی به خاطر سرمایه گذاران سودجو نزول می‌کند. در این هنگام بیت کوین پس از طی کردن یک چرخه رشد نمایی، فرایند بازیابی و اصلاح سالم را تجربه می‌کند.

۳.انباشت و بازیابی

پس از اعمال اصلاحات طولانی مدت در قیمت، قیمت بیت کوین کاهش پیدا کرده و روند فروش آن بسیار کم می‌شود. در این زمان خریداران معامله کننده وارد صحنه می‌شوند و این ارز دیجیتال را با قیمت بسیار مقطوعی انباشت می‌کنند. همین نوع از خریداران موجب شکل گرفتن فرم جدیدی از تقاضاها برای بیت‌کوین می‌شوند. این مرحله در اصل نهایت فرصت مالی برای سرمایه گذاران بیت کوین به حساب می‌آید زیرا منفعت حاصل از سرمایه گذاری در این زمان بسیار بیشتر از خطر احتمالی نزول قیمت‌ها است.

۴.تداوم

در این زمان دوره نزول قیمت‌ها پایان یافته و زمانی فرا رسیده است که از دیدگاه همگان دوره صعودی آغاز شده است زیرا افزایش میزان قیمت‌ها به شکل ادامه داری در تداوم است. در محتوای کندل استیک‌های دوازده ماهه بیت‌کوین همواره پیشینه این مرحله به شکل از بین رفتن فشار حاصل از فروش بوده است (برای مثال می‌توان به حالت مقاومت اشاره کرد که در طی آن فروشندگان با توجه به صعود و افزایش قیمت‌ها از فروش دست می‌کشند؛ این سطح با استفاده از یک خط افقی مشکی مشخص می‌شود). در این مرحله است که کندل دوازده ماهه حول آن سطح بسته و ترسیم می‌شود و این سطح مقاومت قیمتی، یک قدم تکنیکی مهم در تغییر روانشناختی بازار در مرحله مذکور به حساب می‌آید.

این سطح در واقع کلید روانشناختی و نقطه عطفی است که در نتیجه آن احساسات شدید در بازار به وجود آمده و منجر به شروع دوره جدیدی از خرید می‌شود. با به پایان رسیدن دوره نمایش داده شده توسط یک کندل دوازده ماهه، زمانی فرا می‌رسد که روانشناسی بازار در این نقطه کلیدی از فروش به خرید تغییر پیدا می‌کند.

هاوینگ بیت کوین و چرخه ۴ ساله

هاوینگ بیت کوین رویدادی است که طی آن میزان بیت کوین جدیدی که در هر ۱۰ دقیقه ایجاد می‌شود نصف می‌شود. در اوایل سال، سومین هاوینگ بیت‌کوین اتفاق افتاد و موجب کاهش جایزه استخراج بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ شد. رویداد هاوینگ نه تنها موجب تغییری بنیادی در پروتکل کلی این ارز شد بلکه باعث به وجود آمدن تفاوت‌های چشم گیری در قیمت بیت کوین نیز می‌شود. با توجه به پیشینه این رویداد، بیت‌کوین پس از روی دادن هر یک از هاوینگ های خود به صورت صعودی پیش رفته است.

قیمت این ارز پس از هاوینگ اول به اندازه ۳۴۰۰ درصد و پس از هاوینگ دوم به اندازه ۴۰۸۰ درصد پیشرفت داشته است. این یک کاتالیزور بنیادی است که نقشی ویژه در پیشبرد قیمت بیت کوین به سوی اوج نمایی خود داشته است. از این گذشته، هاوینگ بیت‌کوین یک سال پیش از پیشبرد این ارز به سوی نقطه اوج نمایی تمام دوران آن اتفاق افتاد. بنا به همین موضوع زمان روی دادن هاوینگ بیت‌کوین در چرخه ۴ ساله بسیار مورد توجه است. در محتوای رویدادهای چرخه ۴ ساله، رویداد هاوینگ بیت کوین پیش از رسیدن به نقطه اوج نمایی اول اتفاق افتاده است.

شرایط کنونی بیت‌کوین در چرخه ۴ ساله

با توجه به روند چرخه ۴ ساله، بیت‌کوین هم اکنون در مرحله ۴ قرار دارد. مرحله چهارم پیش از رسیدن به نقطه اوج نمایی اول روی می‌دهد. این امر به این معناست که در سال ۲۰۲۱ مرحله اول این ارز خواهد بود. برای ادامه داشتن روند چرخه ۴ ساله، بیت کوین باید یک کندل دوازده ماهه نزدیک به سطح قیمتی ۱۴۳۰۰ دلار را تا پایان سال ۲۰۲۰ مدیریت کند. این موضوعی جالب به نظر می‌رسد زیرا یکی از باورهای رایج بین سرمایه گذاران بیت کوین این است که مبلغ ۲۰۰۰۰۰ دلار را یک نقطه عطف روانشناختی برای قیمت بیت کوین می‌دانند.

اکثریت معتقدند که مبلغ ۲۰۰۰۰ دلار سطحی است که موجب بروز احساسات شدید شده و منجر به وقوع یک جریان خرید بزرگ می‌شود. با این وجود نمودار قیمت دوازده ماهه نشان می‌دهد سطحی که منجر به ارتقا چنین نقطه عطفی در روانشناسی بازار می‌شود ممکن است قیمتی حول میزان ۱۴۳۰۰ دلار باشد.

با توجه به پیشینه زمینه‌های مختلف چرخه ۴ ساله، به وقوع پیوستن یک کندل دوازده ماهه و بسته شدن آن حول قیمت ۱۴۳۰۰ دلار تاییدی فنی و ضروری برای چالش بعدی پیش روی بیت کوین در راستای رسیدن به قیمت ۲۰۰۰۰ دلار می‌باشد و موجب رسیدن به یک نقطه اوج نمایی جدید در سال ۲۰۲۱ خواهد شد.

 

منابع:

Hackermoon

میهن‌بلاک‌چین